Polibek (Robert Délaunay)

tumblr_o2x7lvkun71qa1j80o1_1280
Robert Délaunay: Le baiser, 1922. Pastel a tužka na papíru. Zdroj: amare-habeo.tumblr.com

Roberta Délaunaye možná znáte jako jednu z hlavních osobností umělecké avantgardy počátku minulého století. Spolu se svou ženou Soniou jsou považováni za zakladatele orfismu – pestrobarevného směru, který v sobě spojuje dědictví fauvismu a kubismu, jehož se stal odnoží. Orfismus představoval přímý most mezi kubismem a abstraktním uměním a jeho představitelé použitím živých barev, které zkoumali v nejrůznějších uskupeních, tak reagovali na monochromatické tendence v kubismu – a mohli by být považováni za svého druhu abstraktní expresionisty. S nimi ostatně sdíleli i duchovní, spirituální výmluvnost svých děl.

Délaunayova díla se vyznačují pulzujícími barvami a využitím optických poznatků té doby; zkoumal v nich vzájemnou souhru barev a světla, jednotlivé tóny a hloubku. Ačkoliv má tato kresba k abstrakci daleko, výrazné její barvy vskutku jsou. Téměř překypují ven z obrazu a díky práci se stínováním a strukturou vytvářejí dojem zářivého, chvějícího se pohybu. Jejich forma je zatlačena do pozadí.

I v ní se ovšem skrývá síla a dynamika. Vidíme dva lidi v intimní chvíli, ne nepodobné Rodinovým milencům z Pekla. Jejich idealizované podoby se zdají, že si vychutnávají své spojení plnými doušky. O koho ale vlastně jde? Je to muž a žena nebo dvě ženy? Co ty jemné rysy? A má s jejich pohlavím něco společného barevná symbolika? Nebo jde o vyjádření jiné formy napětí mezi protipóly?

Možná na tom vůbec nesejde, protože takovéhle chvíle prožíváme – nebo si přejeme prožívat – všichni. Bez ohledu na to, jací jsme nebo koho milujeme.

Délaunayův Polibek je takové malé rozloučení s uplynulým rokem, jehož barvami byly podle Pantone Rose Quartz & Serenity – poprvé dvě najednou a navíc v příkrém kontrastu, nikoliv jen jedna, jak bylo v historii firmy do této doby zvykem. Pro rok 2017 Pantone ohlásilo odstín svěžího zeleného hrášku. Tak ať je tedy lepší než ten předchozí.

Advertisements

One thought on “Polibek (Robert Délaunay)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s